Chryzantémy

Chryzantémy patria k najdlhšie pestovaným trvalkám v záhradách. Existujú stovky odrôd, ktoré sa odlišujú svojou výškou, farbou, veľkosťou a tvarom kvetu či časom kvitnutia. Sú veľmi rôznorodé, ich kvety majú množstvo foriem, od drobnokvetých druhov s takými hustými kvetmi, že spod ich záplavy vôbec nevidno listy, cez pompónovité s dokonalými polguľovitými úbormi až po rôzne lúčovité tvary.

Na nákupe

Veľa ľudí sa domnieva, že rastliny predávané na sviatok všetkých svätých sú vhodné aj do záhrady. Nie je to vždy tak. Častokrát sú to odrody vhodné iba do skleníkov a nie sú vôbec mrazuvzdorné. Takže sa môže stať, že keď ich na jeseň vysadíte, na jar budete márne čakať, kým sa objavia nové lístky. Ak sa rozhodnete pestovať chryzantémy v záhonoch, bude lepšie vybrať sa na nákup do záhradníctva, kde vám odporučia vhodné odrody. Pokiaľ žijete v chladnejších klimatických podmienkach, vyberte si radšej skoro kvitnúce odrody, pretože jesenné mrazy by ich mohli poškodiť natoľko, že by ste si ich krásu už neužili.

Čo najskôr po kúpe ich presaďte, ak ich chcete pestovať v nádobách alebo ich vysaďte do záhona. Chryzantémy potrebujú dobre priepustnú a na živiny bohatú pôdu, pri výsadbe môžete do nej zamiešať aj časť piesku. Nepestujte ich dlho na jednom stanovišti, pretože koreňové výlučky spôsobujú zhoršenie ich kondície a zdravotného stavu. Po troch až piatich rokoch ich môžete rozdeliť a presadiť do čerstvého substrátu. Najlepšie na jar, tesne potom ako sa objavia prvé výhonky vyberte z pôdy celú rastlinu a čistým ostrým nožom ju rozrežte na dve až tri časti.

Aby boli obsypané kvetmi

Kvitnutie chryzantém závisí od dĺžky dňa. Kvetné puky sa zakladajú len vtedy, keď je deň kratší ako 14 hodín. Vďaka tomu, že sa dni začínajú skracovať v lete, môžu chryzantémy rozkvitnúť na jeseň.

Bohatosť kvetov a správny rast zabezpečí voľba správneho stanovišťa. Chryzantémy potrebujú veľa slnka a navyše sú náročné aj na množstvo vody a živín. Počas sezóny je potrené ich raz za dva týždne poliať hnojivovou zálievkou. Ich kompaktný tvar dosiahnete jedine zaštipovaním. Prvýkrát sa tento úkon robí na konci júna, na Jána. Vtedy má rastlina asi 15 cm a je potrebné skrátiť jej výhonky o dve tretiny až tri štvrtiny. Druhýkrát je to na konci leta, keď rastliny dosiahnu výšku 30 cm, upravte ich tak, aby mali pekný tvar a dobre sa do jesene rozkonárili. Len takto dosiahnete ich kompaktný tvar a bohatú násadu kvetov.

Pri veľkokvetých odrodách je dôležité ponechať len jeden kvetný puk na jeden výhonok. Nezabúdajte ani na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov, ktoré iba zbytočne špatia rastlinu a bránia rastu nových.

Zimná ochrana

Po odkvitnutí a potom, čo mrazy úplne zničia rastliny, chryzantémy zrežte a prikryte ich suchou trávou, pilinami alebo slamou. O dobre zakorenené rastliny, ktoré sú označené ako mrazuvzdorné sa báť nemusíte. Horšie je to s rastlinami v nádobách. Najvhodnejšie je zakopať ich do pôdy v záhrade, alebo ich premiestniť na chránené miesto, kde teplota neklesá hlboko pod bod mrazu a počas zimy ich niekoľkokrát poliať, aby nevyschli.

Dobrá rada: Stop omrzlinám na kvetoch

Ak chcete predĺžiť kvitnutie chryzantém na balkónoch, mali by ste mať pripravenú prikrývku pre prípad nočných mrazov. Tie niekedy prichádzajú už v septembri a často stačí jedna chladná noc, aby kvety omrzli. Pritom môže byť ešte dlhá a pekná jeseň. Preto je vhodné sledovať predpoveď počasia a v prípade, že by malo v noci mrznúť, kvetiny jednoducho zakryte. Najvhodnejšia je biela netkaná textília, ktorá ich lepšie ochráni, ako noviny.

Tip Záhradkára: Chryzantéma ako zelenina

Chryzantéma vencovitá sa v ázijských krajinách používa ako zelenina. Má vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a silíc. Je to veľmi odolný druh, ktorý môžete pestovať v akýchkoľvek klimatických podmienkach a rôznych typoch pôd. Navyše táto zelenina je aj veľmi pekná, takže môže plniť aj estetickú funkciu.

Hubové choroby chryzantém

Chryzantémy za daždivého počasia ohrozujú predovšetkým hubové choroby. Častejšie sa stretávame so septóriovou škvrnitosťou listov, proti ktorej je potrebné rastliny ošetrovať v desaťdňových intervaloch.

Zriedkavejšia, avšak veľmi nebezpečná je biela hrdza chryzantém (na obrázku), ktorá dokáže zlikvidovať celý porast a po zistení príznakov ochorenia je takmer nemožné jej šírenie zastaviť. Preto v jej prípade sa zamerajte predovšetkým na dôslednú kontrolu zdravotného stavu sadeníc, ale aj materských rastlín, z ktorých sa odrezky odoberajú.